Які хвороби ми успадкували від неандертальців?
Депресія, шизофренія, ожиріння і ревматизм успадковані від неандертальців. Таких висновків дійшли вчені, що займаються відновленням стародавніх геномів.
Науковці Kay Prüfer, Cesare de Filippo і ряд інших у 2017 році опублікували в журналі Science статтю « A high-coverage Neandertal genome from Vindija Cave in Croatia», що в перекладі дослівно означає «Високе охоплення неандертальського геному з печери Віндія в Хорватії.
До цього часу більшість проаналізованих викопних решток неандертальців не могли гарантувати високу якість послідовності геномів. Для реконструкції історії та визначення ступеня генетичного вкладу неандертальців в ДНК сучасних людей необхідно було знайти і дослідити решти палеоантропів, близьких до центру географічного ареалу та до часу ймовірного змішування з людьми.
У печері Віндія в Хорватії знайдено одні з найкраще збережених решток неандертальців у світі. Вченим вдалось розшифрувати 2 мільярди нуклеотидів, що повторюються. Це стало основним джерелом розкодування генома неандертальця. ДНК індивідуумів з цієї печери розшифровано на 63%.
Раніше єдиний неандертальський геном, який був послідовний до високої якості, був виявлений у палеантропа в Південному Сибіру. Тепер вчені просквенували геном жінки Неандертальця, яка жила ~ 50 тис. років тому в Печері Віндія, Хорватія до ~ 30-кратного геномного покриття. Цей аналіз показав, що неандертальського населення було не так вже й багато у порівнянні з людською популяцією. Також вчені виявили, що піддослідна була більш тісно пов’язана з неандертальцями, які змішувались з предками сучасних людей, що живуть за межами Африки.
А тепер найцікавіше. Якими ж хворобами нас нагородили неандертальці? Сквенування неандертальського ДНК виявило варіанти пов’язані з:
- рівнем холестерину ЛПНП (rs10490626)
- засвоєнням вітаміну D (rs6730714),
- порушенням харчування (rs74566133),
- накопиченням вісцерального жиру (rs2059397),
- ревматоїдний артрит (45475795),
- шизофренія (rs16977195)
- відповідь на антипсихотичні засоби та наркотики (rs1459148).
Тобто, якщо надмірна вага і жирові відкладення у вас викликають депресію, то ви вже по двох пунктах трішки неандерталець. Це жарт. Насправді, неандертальські гени – це не тільки хвороби і зовнішність. Ми їм завдячуємо зміцненим імунітетом, що дозволило вижити людству в умовах євразійського клімату. Для прикладу, вісцеральний жир – зігріває внутрішні органи, створює навколо органів м’яку подушку, підтримує їх у потрібному положенні, позбавляє струсу внутрішні органи під час руху. Головне дотримуватись пропорції: 10 % – вісцеральний жир, 90%. – підшкірний. Пам’ятайте, що надлишок того добра точно намалює у ваших аналізах підвищений рівень холестерину, бо цей жир просочується в кровотік. І тут же слідом за ними в двері постукають серцеві напади, задишка, підвищений тиск, цукровий діабет.
Більш детально про те, як на нас впливають гени неандертальців, ви можете прочитати BBS News Ураїна. В цій статті, опублікованій у 2015 році, описано результати досліджень відомого шведського вченого Svante Pääbo, одного з засновників палеогенетики, який багато працював над неандертальським геномом.
Я не знаю, що заставило вчених прийти до всіх цих медичних висновків по геномному внеску неандертальців в наше здоров’я. Дивує лише одне. А африканці хіба цими всіма болячками не уражені? Адже в їх геномі не знайшли слідів змішування з цими палеантропами? Риторичне запитання. Чи не так?
Хоч би там що, а вчені впевнені, що неандертальці на сьогодні -найближчі еволюційні родичі всіх сучасних людей. Розшифровка стародавніх геномів забезпечує унікальний погляд на біологію та історію людини.
Автор: Галина Водяк
Сповіщення: В геномі сучасних неандертальців не виявили слідів ДНК сучасної людини. А що у нас? – Ethnogenesis.UA
Сповіщення: В геномі неандертальців не виявили слідів ДНК сучасної людини. А що у нас? – Ethnogenesis.UA
Сповіщення: ДНК – шлях в історію. Кроманьйонець – наш найдавніший предок – Ethnogenesis.UA