Про проєкт
Хто ми? Від «Адама» до українця
ДНК — шлях в історію. Саме такий лейтмотив мого проєкту. Генографія або популяційна генетика досі не посіла достойне місце в історичній науці. А дарма. Вона відкриває нові горизонти знань щодо міграційних процесів в дописемні часи.
Зовсім безглуздо розглядати історію людства з посиланням на історію розселення давніх пітекантропів, синантропів, пізніше неандертальців. Це були просто мавпи, щоправда, людиноподібні. Спробуйте запліднити мавпу від людини. Що з того вийде? А нічого. Звісно, наука дотримується версії походження нас від шимпанзе. Я буду і це розглядати. Альтернативність і суб’єктивність змагатимуться у Вашому сприйнятті даної інформації.
Багато дослідників намагаються пояснити походження рас, як наслідок змішування людини з різними видами прямоходячих мавп. Наприклад, деякі з них вважають утворення монголоїдів, наслідком статевих контактів з синантропом, чорношкірих з пітекантропом. Жителі Західної Європи та Центральної Азії, наче б то, мали сліди змішування з неандертальцями, а жителі Тибету та Меланезії з Денисівською людиною. Заведено вважати, що чи то 600, чи то 800 тис.років тому у нас з ними були спільні мама й тато.
Я шукаю відповіді на запитання: Хто ми? Звідки ми? Від кого походимо?
Згідно з датуванням, яке нам дає ДНК-генеалогія, вік людини слід вести в діапазоні від 200 000 років тому до 100 000 років тому. Це період масового поширення неандертальців. Але їх ми відкидаємо, як наших пращурів. Ясна річ, що справжніх Homo sapiens тоді було дуже мало. Значне поширення людей у світі відбувалось 45 – 40 000 років тому. Це збігається з появою кроманьйонців у Європі. Власне, кроманьйонців можна розглядати як наших праотців. Їхнє зникнення датують 12000 років тому, насправді вони просто трансформувались в людину сучасного типу.
Новітні технології у дослідженні ДНК дозволили виявити міграційні тенденції в історії людства. Стало відомо, що в палеоліті та частково мезоліті потік генів відбувався зі сходу на захід Євразії, а в епоху бронзи навпаки – із заходу на схід.
Письмові джерела, дані археології, популяційної генетики, лінгвістики – все це допоможе нам збагнути нашу безперервну історію від найдавніших глибин.
Я не намагаюсь написати історію України та українців у традиційному варіанті, а лише доповнити її прогалини та розв’язати спірні питання.
Рубрика «ЦІКАВІ ФАКТИ ІСТОРІЇ»
Індоєвропейські міграції з території України
Гаплогрупа мтДНК H7 – я, етруски, кельти, євреї та Руський князь
Поширення Homo sapiens